Historia KU AZS

azs_ans_w_pile-kwadrat.jpg

 

Powstanie KU AZS w Pile

Klub Uczelniany AZS PWSZ Piła powstał i inicjatywy pracowników Studium WFiS w grudniu 2004 roku, a na jego powołanie złożyło się kilka istotnych faktów z życia sportowego Uczelni.

Po dwóch latach działalności dydaktyczno sportowej na obiektach MOSiR, SWFiS ulokowane zostało w hali sportowej byłej szkoły wojskowej przy ulicy Podchorążych. W innych obiektach po tej szkole umieszczone zostały instytuty i pozostałe jednostki organizacyjne uczelni.  Szybko przystosowana do potrzeb hala sportowa mimo nie najmłodszych lat oraz blisko położona pływalnia i stadion z bieżną i boiskiem piłkarskim sprawiły dogodne warunki do rozwoju sportu akademickiego. Wyrazem tych działań w dniu 13.03.2013 r. kierownik SWFiS prof. PWSZ dr Ignacy Krzewiński dla zaspokojenia ambicji sportowych studentów podjął decyzję o utworzeniu Koła Sportowego „ŻAK”. Działalność członków koła sportowego przejawiała się głównie na organizacji imprez i zawodów o charakterze sportowo-rekreacyjnym. Mimo pozytywnych efektów działalności koła, nie pozwalało ono w pełni zaspokoić aspiracji sportowych studentów, a szczególnie startów w Mistrzostwach Polski Szkół Wyższych pod patronatem Akademickiego Związku Sportowego. Wychodząc naprzeciw tym oczekiwaniom w dniu 23.12.2004r. w hotelu Rydwan w Pile odbyło się zebranie założycielskie Klubu Uczelnianego AZS przy Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. St. Staszica w Pile.

Prezesem klubu został wybrany jego inspirator dr Ignacy Krzewiński, sekretarzem mgr Zenon Piątek. W skład zarządu weszli: mgr Andrzej Grzesik, mgr Paweł Krzewiński (wykładowcy SWFiS) oraz studenci Paweł Brażewicz, Kamil Kalka i Dawid Masel. Komisja rewizyjna ukonstytuowała się następująco: przewodniczący Henryk Trawka (pracownik Studium WFiS) oraz studenci Karol Grzegorczyk i Piotr Kędziora. W składzie założycieli klubu byli także studenci sportowcy: Marcin Gudynowski, Adrian Klimczuk, Dominika Miszczak, Łukasz Mendlikowski i Magdalena Tarnas. Po zapoznaniu się z protokółem zebrania założycielskiego Rektor PWSZ prof. dr hab. Kazimierz Pająk z zadowoleniem przyjął wolę utworzenia klubu, a nowo wybrany prezes wystąpił do Zarządu Głównego AZS z wnioskiem o przyjęcie Klubu Uczelnianego przy ANS w Pile do AZS, co zostało potwierdzone uchwałą Prezydium Zarządu Głównego z dnia 28.01.2005 r. Od tego dnia klub rozpoczął swoją działalność w oparciu o statut i regulamin Organizacji Środowiskowej AZS w Poznaniu którą kierował Tomasz Szponder. Nowo utworzony klub sportowy znacznie wzbogacił ofertę jaką od kilku lat ambitnie tworzyła Uczelnia dla młodzieży akademickiej północno-zachodniej wielkopolski. W historii istnienia szkolnictwa wyższego w Pile to pierwszy i jak do tej pory jedyny uczelniany klub sportowy zrzeszony w ponad 100 letnim ruchu Akademickiego Związku Sportowego. Uchwałą  Senatu nr X/83/05 z dnia 23.06.2005 r. klub otrzymał niezbędne środki finansowe na swoją działalność, a opiekę merytoryczną nad jego działalnością przyjął prorektor ds. dydaktyki i studentów prof. nadzw. dr Donat Mierzejewski.

Wiodącą sekcją KU była sekcja lekkiej atletyki, która prowadził, dr Ignacy Krzewiński, trener klasy mistrzowskiej, wychowawca wielu wybitnych lekkoatletów w regionie Polski północno-zachodniej. Jako wiceprezes, trener PLKS Gwda Piła oraz kierownik Studium WFiS PWSZ miał możliwość aktywnego oddziaływania na sportowo utalentowaną młodzież, tworząc dogodne warunki do pogodzenia studiów w szkole wyższej i uprawiania sportu na najwyższym poziomie. Po utworzeniu KU AZS i wydaniu pierwszych legitymacji członkowskich AZS nasi studenci z powodzeniem wystartowali na Mistrzostwach Polski Szkół Wyższych w lekkiej atletyce w Poznaniu zdobywając pierwsze medale i puchary dla naszej Uczelni. Kolejne sekcje uruchomione w pierwszych miesiącach istnienia klubu to: piłki nożnej i trójboju siłowego prowadzona przez mgr Zenona Piątka, piłki siatkowej i pływania prowadzona przez mgr Andrzeja Grzesika, i sekcja koszykówki oraz tenisa stołowego prowadzona przez mgr Pawła Krzewińskiego. Przynależność do AZS to także szansa pokazania się naszych studentów na arenach sportowych dużych uczelni poznańskich. Akademickich Mistrzostwach Wielkopolski organizowane przez Organizację Środowiskową w Poznaniu to w wielu dyscyplinach pierwsze szczeble eliminacji do zawodów finałowych AMP, jak i kolejne etapy sprawdzenia formy sportowej.

Dzięki dobremu klimatowi do rozwoju sportu stworzonemu przez władze Uczelni, ambicji, woli walki i chęci do budowania własnej tożsamości sportowej studentów, sport akademicki w pilskiej ANS (wcześniej PWSZ oraz PUSS) skierowany został na właściwą w tym środowisku drogę.

© 2020 Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja: OPTeam S.A.

UWAGA! Niniejsza strona wykorzystuje pliki cookies. Cookies wykorzystywane są do prawidłowego funkcjonowania strony oraz w celach statystycznych. Pozostając na stronie godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce.

Po więcej szczegółów odwiedź naszą "Politykę prywatności"